odot

יקיר העיר וממיסדה שאול בן שמחון ז"ל - למנוחות

שאול בן שמחון היה ממיסדי העיר אשדוד, הקים ודאג למורשת יהדות מרוקו אהב את הלימוד בספר הרמב"ם, תרם רבות במעשיו הברוכים לזולת

DSCF4851

בתמונה: הרב הראשי לאשדוד הרה''צ רבי חיים פינטו בביקור אצל המנוח שאול ז"ל בביתו בשנת תשע"א בכנס מורשת למען יהדות מרוקו במעמד אישים נכבדים ביניהם מר הנרי קדוש ראש הקהילה היהודית במרוקו

המונים השתתפו בהלוויתו של שאול בן שמחון – יקיר העיר, מבוני ומקימי העיר אשדוד, שעשה רבות בחייו למען קידום העיר אשדוד בן 88 היה בפטירתו.

שאול ז"ל עלה ממרוקו בצעירותו כשברוחו לפעול ולעשות למען חיזוק וישוב ארץ ישראל.

כך מצא את עצמו בשנותיו הראשונות לאחר העליה לארץ ישראל באזור האדמות מה שלעתיד נקרא העיר אשדוד. המנוח מספר, שהעמידו לרשותו מונית, להגיע לאזור ובמשך שעות של חיפוש באזור לא גילינו – הנהג ואנוכי כל סימן של ישוב או של חיים באזור.
 
חזרנו על עקבותנו כדי להסביר למי ששלח אותנו (סנטה) שלא מצאנו את המקום ולאחר הסברים נוספים נסענו למחרת בפעם שנייה – עברנו מעל גשר העץ שעמד מעל נחל סוכריר – טיפסנו ברגל מעל כמה גבעות חול מזרחה מכיוון הים – הגענו לגבעה ומצאנו מאגר מים מפח מתכת וזה היה הסימן היחידי שנמצא במקום. במשטח מתחת לגבעה נראו פחונים מאלומיניום  בוהקים וניצבות שורות,שורות וכאילו אין אנשים חיים בהם.
 
כשהגענו, קרוב לפחונים יצא אלינו ולקראתנו שלמה לוי-נציג הסוכנות שהגיע כמה ימים קודם לכן ועסק בקליטה ראשונית של העולים. שלמה לוי פתח את זרועותיו וחיבק אותי כשהוא אומר: "זה כמה ימים אני מחכה לך, סוף סוף יש עם מי להתחלק בעבודה וקודם כל צריך למצוא עבודה לעולים שזה עתה הגיעו". תוך כדי שיחה עמו החלו כמה עולים לצאת מפחונים ולהתרכז סביבי כששלמה מצהיר מבטיח:"עכשיו הכל יהיה בסדר".שלמה,שלא הכרתי קודם לכן, טוען בפני כולם שהוא מכיר אותי ואומר לעולים והם יכולים לסמוך עלי.
 
הקשבתי למלים ולדרישות העולים.חלקם, אם לא רובם ביקשו, דרשו לעזור להם לצאת מהמקום וביקשו הסברים איך להגיע לאיזו תחנה בה ימצאו רכב שיקח אותם מחוץ למקום הזה,כגון:בת-ים, רמלה, תל-אביב, חיפה, אך לא רצו להישאר במקום.
 
כשהגעתי איש מהם לא עבד ולא הכיר מקום אחר בארץ. לאחר כמה שעות שיחה עם כל משפחה ומשפחה,ועם כולם יחד, הסתיים המפגש הראשון שלי עם ראשוני העולים אלה בשירת התקווה ובהבטחה ממני שאחזור אליהם בהקדם עם תשובות.
 
אכן חזרתי לאחר כמה ימים. חזרתי, שלמה לוי ואנוכי, חלקנו ביחד פחון ששימש מחסן הספקה של הסוכנות היהודית. היינו שני אנשי ציבור ראשונים שחיו עם העולים. גרנו ואכלנו יחד הרבה סרדינים מקופסאות שימורים, הרבה זיתים וביצים במשך שבועות וחודשים. אך גם זכינו להיות אורחיהם של העולים בשבתות ובימי חג.

המנוח נולד בשנת 1929, עלה לארץ באוגוסט 1948, התגייס לצה"ל ושרת בגדוד השמיני של חטיבת הנגב. אחרי שחרורו התגורר בירושלים, שם הצטרף למשמרת הצעירה של מפא"י. בן שמחון עבד כשומר, כפועל בנין, כמדריך חברתי במושבי העולים יכיני ונס הרים במסגרת השירות החלוצי לישראל, וכפקיד במשרד המסחר והתעשייה.

בשנת תשט"ז - 1956, עם הקמתה של העיר אשדוד, נשלח בן שמחון לעיר והיה המזכיר הראשון של מועצת הפועלים, מטעם המחלקה לקליטה ופיתוח בהסתדרות. בן שמחון הוביל את חידוש חגיגות המימונה החל בשנת תשכ"ה 1965. הוא נמנה עם מקימי ברית יוצאי מרוקו, והיה יושב הראש הראשון שלה. הוא יזם את הקונגרס העולמי של יוצאי מרוקו, שהתכנס לראשונה ב-1972, ואת הקמת הארגון העולמי של יוצאי צפון אפריקה.

לאחר פרישתו ממועצת הפועלים, יצא שאול לשליחות באפריקה, שם נפצע בתאונה. בשובו לארץ כיהן כחבר הוועדה המרכזת של ההסתדרות. הוא ייזכר לא רק כמזכיר מועצת הפועלים הראשון כאן, אלא גם ובעיקר כאחד המנהיגים הבולטים והמשפיעים של אשדוד בשנותיה הראשונות. לפני כחודש, ביוני 2017, חולק באוניברסיטת בן גוריון פרס שאול בן שמחון בפעם הראשונה, זאת כהוקרה על פועלו למען המדינה, הוחלט להעניק את הפרס על שמו בכל שנה. השנה התקיים הטקס בנוכחות בכירי האקדמיה בארץ, שם סופר בקצרה סיפור חייו של בן שמחון. הותיר אחריו שלושה ילדים:  גלית, אייל ורן.

את מסכת ההספדים פתח ראש המועצה הדתית הרב עובדיה דהן שהכיר את המנוח במשך שנים רבות. בדבריו סיפר שהמנוח ביקר אצלו במשרד במועצה הדתית, היה איש של חסד, אוהב את הבריות והבריות אוהבים אותו, היה לו קביעות של לימוד תורה בספר הרמב"ם יחד עם ידידו עם עו"ד מר דוד גולן, שהיה שמח מזה, היה אדם מיוחד ממיסדי העיר, זכה להיות יקיר העיר על פי מעשיו שדאג וחשב על הזולת.

דיבר על מעלת  הקדיש שיש לו חשיבות גדולה מאוד לאומרו לאחר הפטירה, היה פה אדם מיוחד, כעת שנפטר - נוצר חלל גדול, למלאות את החלל זה ע"י שממשיכים את המסורת, את הדרך שלו, הדברים הטובים שעשה. הזכיר את בני המשפחה שהמנוח הותיר אחריו והזכיר את בנו אייל היקר שיחי' שהכרנו יחד כחבר במועצת העיר שהיה שותף לדברים טובים מאוד בעיר וזכויות אלו יעמדו לו, ועלינו ללמוד ממעשיו ולדאוג לשני וללמוד ממידת הנתינה.
יהי זכרו ברוך.

לאחר מכן נאמו שורה של מספידים והביאו את הספדו של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי אשר שוהה בימים אלו בחו"ל.

המתנדב ר' שניר אלמליח ניהל את הלוויה בכבוד ואמר את המשנה עקביא בן מהללאל, את אמירת הקדיש לאחר מכן אמר ר' דוד בן-מנחם סגן יו"ר המועצה הדתית.

גלרייה תמונות מוידאו אתר :אשדוד נט

miron 1

miron 2

miron 5

miron 6

miron 7

miron 8

miron 9

Powered by System 1 Soft
עיצוב ע"י טריגר