odot

ראיון חג ב"עיתון המגזין" עם הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית

לקראת חגי תשרי "עיתון המגזין" באשדוד ערך ראיון מקיף עם  יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן - 8 שאלות ותשובות על עברה של שנה והתמודדות בצל הנגיף - הכתבה במילואה להלןMAGAZIN0 1SHAAR-

בעשור האחרון מאז נכנס הרב עובדיה דהן לתפקיד יושב ראש המועצה הדתית בעיר, נראה שלא היתה תקופה מאתגרת כמו התקופה שאנו חיים בה כיום. נגיף הקורונה שממשיך להתפשט ברחבי הארץ משפיע על כל דברב חיינו וכמובן גם על כל ענייני הדת. לקראת חגי תשרי נפגשנו עם הרב עובדיה הדן לראיון מיוחד על האתגרים הגדולים ההתמודדות עם הנגיף, תפילות החג ושיתוף הפעולה ההדוק עם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי.

1)    הרב דהן איך מתכוננים במועצה הדתית לימים הנוראים בצל הקורונה?

למעשה אנו כבר יותר מחצי שנה מתמודדים עם בעית הנגיף וכבר מחודש אוגוסט ישבנו במועצה והעלנו את הבעיות השונות כמו ההגבלות של מס' המתפללים בבתי הכנסת, תקיעת שופר לציבור רחב וכו' רכשנו השנה כמות גדולה של כיפות לחלוקה למתפללים, מחזורים וסידורים לראש השנה ויום הכיפורים לוח שנה של זמני השבת לשנה כולה סדר הברכות והסימנים לליל ראש השנה. כמו כן יזמנו סדרת קורסים לבעלי תוקעים והיתה לכך ההיענות גדולה ומרשימה. בנוסף הרחבנו את מבצע בדיקת תפילין ומזוזות חינם לטובת תושבי העיר עזרנו גם בהשאלת שופרות מהודרים שהמועצה רכשה לגבאי בתי כנסת שאין להם שופר, כמו"כ השאלנו ציוד של שולחנות וכסאות ואוהלים למתפללים בימים אלו.

2)    איך מצליחים לדאוג לזה שנשים תוכלנה לטבול במקוואות למרות הקורונה?

עם התפשטות נגיף הקורונה והנחיות המחמירות של משרד הבריאות, כבר בתקופת חג הפסח הנחיתי לערוך חיטוי יסודי בכל מקוואות הטהרה בעיר. אני חייב לציין כי למרות שבכל השנה מקוואות הטהרה וחדרי הטבילות בעיר נמצאים ברמת היגיינה גבוהה באופן תמידי, עקב המצב הבאנו מדביר מומחה שעבר בכל המקוואות וערך חיטוי בכל פינה החל מדלתות הכניסה, מעקות שבמדרגות, פינת כיורים לשטיפת ידים, חדרי האמבטיה והשירותים, ואזורי בורות הטבילה כולל הקירות והתקרות.


3)    בעקבות המצב, אתה מרגיש שיש פילוג בין חרדים לחילונים בעיר?

ב"ה בעיר אשדוד חיים במשותף כל המגזרים יחד מאז הקמת העיר בהרמוניה הדדית ובשמירה על סטטוס קוו, זה לא נקרא פילוג כפי שאתה מציין, אנו כשלעצמנו ובמועצה הדתית מכבדים כל אדם באשר הוא ואפשר לראות את הדברים יום יום שעה שעה. כך גם הרבנים הראשיים שאנו פועלים יחד בשיתוף פעולה מלא.

4)    בקרוב ישנם בחירות למועצה הדתית האם אתה מתכוון להתמודד ואם כן מה הם התוכניות שלך לעתיד במידה ותיבחר שוב?

בינתיים במצב הנוכחי לא קבעו עדיין בחירות למועצה הדתית בעיר, אני שליחם של הרבנים והממונים ואני מציית למה שיאמרו לי. תוכניות עתידיות יש המון כשהמטרה העיקרית היא להנגיש כמה שיותר את כל שירותי המועצה הדתית למען האזרח ובעידן הטכנולוגי שכולם ידעו על פעולותיה החשובות של המועצה הדתית.

5)    איך אתה מסכם עד כה עשר שנות פעילות כיו"ר המועצה הדתית באשדוד?

לסכם? זה יקח הרבה זמן אנו נמצאים בתפקיד הנוכחי כשליחות עשינו רבות במשך השנים, היינו שותפים להקמת 5 מקוואות טהרה מפוארים כאן בעיר ועוד היד נטויה להקמת 2 מקוואות מפוארים נוספים. זכינו ברציפות במשך 5 שנים בפרס השר שע"י "המועצה לישראל יפה", כך גם בבית העלמין אנו משקיעים כל הזמן בשיפוץ בניקיון ובנוחות לכל הציבור, רק לאחרונה התקנו מערכת מיזוג אוויר ענקית באולם בית העלמין, בנינו כיורים חדשים, למרות שאנו משתדלים לעשות עבודה במשך כל השנה כולה בכל התחומים אם זה במחלקת הנישואין, במקוואות הטהרה, במערכת הכשרות, בבית העלמין ועוד, זה עדיין לא מספיק, עדיין יש עוד הרבה לעשות.

6)    תן לנו את הסיפור הכי מרגש שאתה זוכר במהלך פעילותך במועצה הדתית

סיפור אחד שאני זוכר במיוחד, התרחש בערב שהוזמנתי להרצות בכנס נשים שאורגן ע"י המועצה הדתית, בסיום ההרצאה נגשה אליי אישה בהיריון ואמרה לי שעקב בעיות מסויימות היא החליטה לבצע הפלה ושאלה אם אין בכך בעיה, נדהמתי מהשאלה והזמנתי אותה להגיע למחרת להתיעץ עם הרבניות וכך עשתה.  

לאחר מס' חודשים המזכירה מודיעה לי שבחוץ מחכה לי אישה עם תינוק בעגלה ומבקשת להיכנס. מתברר שזאת אותה אישה שבקשה לעבור הפלה, דאגנו לארגן ברית וראש העיר אף הוזמן, אף עין לא נותרה יבשה בטקס המרגש.

7) איך שיתוף הפעולה שלך עם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי בענייני דת?

ב"ה הקשר בין המועצה לראש העיר ד"ר יחיאל לסרי מצוין כפי שתמיד היה ויהיה כך גם בע"ה, אנו יחד עם הרבנים הראשיים הרב חיים פינטו והרב יוסף שיינין עובדים בשיתוף פעולה מלא, ראש העיר מוזמן מידי פעם לטקסים שונים ע"י המועצה ורואה מקרוב את הפעולות שחלק גדול בעשיה הוא עצמו שותף להם, אנו מתייעצים ונפגשים יחד על נושאים משותפים, כך היה מאז פרוץ הנגיף שסיכמנו יחד את המתוה לבתי כנסת בעיר כיצד לנהוג ומה להורות לציבור כדי לנצח את הנגיף. אני חייב לציין כי אוזנו של ראש העיר תמיד קשובה לכל צורכיה של המועצה הדתית.

8) לסיכום מה תרצה לאחל לעם ישראל ולתושבי אשדוד בפרט לקראת השנה החדשה?

שנרבה באהבת חינם ונכבד איש את זולתו ולעת כזו  נרבה בתפילות לפני בורא עולם שיסיר מעלינו את המגיפה הנוראה הזו וישמע קול תפילותינו ברחמים וברצון, שתהיה שנה טובה ומבורכת, שנת אושר ועושר מתוך בריאות.    תודה רבה.

MAGAZIN0 3

MAGAZIN0 2

אודות המועצה חדשות אחרונות ראיון חג ב"עיתון המגזין" עם הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית

תגובות אחרונות

Powered by System 1 Soft
עיצוב ע"י טריגר