odot

כבודם של נפטרים

niftarimמכבדם בחייהם, מכבדם במותם: גם אם אין בדיוק מי מבין שוכני העפר שיודה לו על פעליו הטובים, הוא לא מבקש תודות.
כזה הוא איש הציבור שלעולם לא מסתכל אחורנית. נדיר? הכירו את איש-המעש הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית בעיר. מאז נכנס לתפקידו הוא החיה את המועצה והפיח בה רוח חיים. יום יום הוא הוגה רעיונות, דואג אישית לביצועם, פותח ומפתח, מקים ומארגן, ובין היתר דואג גם לתפעל ולתחזק. לאחר מכן כשהכל כבר דופק, הוא ממשיך קדימה, ליעד הבא. מחפש היכן ניתן עוד
לשפר ולחדש. אין לו זמן לנוח.

פרויקט אחד מתוך רבים אותו הוא מסיים בימים אלו בסיפוק הוא שיפוץ וחידוש כל שטח בית הקברות על כל המשתמע מכך.
כל מי שיעבור השבוע בבית העלמין בעורפו של רובע ג' ישים לב בשינוי המראה: שלטי ענק בולטים נתלים בכל פינה, ניקיון וצחצוח ניכרים בכל השטח, הן בכניסות והן במעברים. עובדי הגינון עובדים ללא הפסקה, דואגים למראה נקי של כל השטח משיירי נרות ולכלוך המגיע עם הרוח סמוך למציבות.
על כל אלו עומד הרב דהן באופן אישי, ומבקש לוודאות את יישומם כראוי לכבוד המת. ביקשנו לבחון מקרוב במה דברים אמורים ויצאנו מלאי התפעלות.
יו"ר המועצה הרב עובדיה דהן בליווי הר' אברהם דרעי והר' אריה פור האחראים בפועל לתחזוק המקום, נענו לבקשת 'אשדוד בכותרות' לערוך סיור מודרך לשם קבלת תמונה משלימה על המתרחש והמתחדש כאן בבית העלמין, מקום אותו פוקדים המונים, שיקיריהם טמונים בו.
עם כניסתנו לחצר הענק מסביב לבית החיים, צדו את עינינו שלטי ענק המוצבים בצד ימין עליהם מופיעים באותיות קידוש לבנה "הנחיות למתחם גניזה". מדובר במתחם חדש, דוגמתו לא קיים בכל הארץ. מבנה גדול ומרווח לקליטת כמויות הגניזה של תושבי העיר.
"המבנה הקבוע מזה שנים, מעבר למיקום הקטן יחסית, גם סבל הזנחה". אומר הרב דהן. במחלקת הגניזה בראשותו של הרב חיים בן חמו נטלו את המושכות ואספו את הגניזה לתוך פחים גדולים בדרך להבאתם לקבורה כהלכה.

מה שהעיקו על לבו של הרב דהן הם עבודות החיטוט בשקי הגניזה. "אנשים היו מגיעים לכאן ונוברים בין שמות הקודש. לא יודע מה מצאו שם, אבל אלו גרמו שכתבי הקודש התגוללו בביזיון רב בחוצות" מתאנח היו"ר ומציין בסיפוק את המתחם החדש, שם לא יתכן לחטט.
אכן גם אנחנו נוכחנו מקרוב במבנה החדש. פחים ענקיים ובתוכם שקים, לתוכם מוכנסים שקיות הגניזה דרך פתחי-חלון קטנים שהוכנו במיוחד לשם כך. על ביתן הגניזה נקבעו שלטים זוהרים בהם מתפרסמים "הנחיות לגבי מתן הגניזה", ושלט נוסף המורה על גניזת כתבי סת''ם, להם מוצבת כספת מיוחדת לגניזה, על מנת שלא יגיעו לגורמים לא רצויים שעוסקים במכירת דברי סת"ם מזויפים.
הצעד החשוב שנעשה כאן, מספר הרב דהן, הוא השלט שהוצב במרכז המבנה: אזהרה! איסור חמור לחטט ולקרוע שקיות של גניזה הגורמים לבזיון הקודש". אך לא רק השלט, מסביב למבנה הוצבו גם מצלמות המתעדות את המקום עשרים וארבע שעות ביממה. "לא ניתן כאן לבזות כתבי קודש ונעמוד על כך בתוקף" מבהיר יו"ר המועצה.

יצוין, כי לאחרונה התקיים מעמד נרגש של קבורת ספרי תורה תפילין ומזוזות מאתר הגניזה במעמד מארי דאתרא: הגר''י שיינין והגר''ח פינטו ועמם יו''ר המועה''ד הרב עובדיה דהן.
ספרי תורה ופרשיות של תפילין ומזוזות שנפסלו הונחו אחר כבוד בכדי חרס כמבואר בהלכה, בסמוך לקברי תלמידי חכמים, ובהמשך, לא הרחק מקברו של הרב הראשי רבי ישראל אליזרע זצ''ל נכרה קבר רחב שם הטמינו את דברי הסת"ם. הגר''י שיינין ירד אל תוך הבור העמוק ולידיו הגיש ר' אברהם דרעי את כדי החרס עם כתבי הקודש והטמינם באדמה בכבוד הראוי. לאחר שעלה מן הבור כיסו אותם בעפר בדחילו ורחימו הגר''ח פינטו,
הגר"י שיינין והרב דהן.

ממתחם הגניזה עברנו לבית החיים, וכבר בכניסה למתחם בלט לעינינו הניקיון בכל פינה. "אנשים באים לפה עם לב טעון. אנחנו ביקשנו לייצר כאן אוירה טובה בעזרת החידושים והשיפוצים", דברי הרב דהן בכניסה. הכל שופץ כאן מחדש, קירות, כיורים לנטילת ידיים במספר פינות, חיפוי קרמיקות. בכל צעד נראה חידוש.
מעבר להוראתו האישית לפועלים תחת שרביטו להקפיד על כל לכלוך בשטח, דאג להציב כאן גם פחי אשפה בכל פינה אפשרית.
עברנו אכן בין משעולי חלקות המצבות ונוכחנו בניקיון. אין כאן פיסת נייר מיותרת, שלא לדבר על הענפים שהפריעו להולכי רגל שנגזמו.
כאן מחווה לנו הרב דהן על חדר חדש שבנייתו הושלמה זה עתה: חדר אורחים מרווח לרווחת המשפחות המעוניינות לקיים סעודה קטנה או אמירת ברכות לעילוי נשמת יקיריהם. אם בעבר נזרקו כאן דברי מאכל לכל עבר, לא עוד. היום הכל רק בחדר אחד, וגם שם מוצבים פחים מסדורים.

קרוב לעשרים וחמש אלף נפטרים נטמנו כאן בבית העלמין במשך השנים, והרב דהן אינו שקט, למען מנוחתם המכובדת.
"לא מזמן סיימנו עבודות שיפוץ לבניית קברים לנפטרים ערירים.
מדובר באנשים גלמודים שאין להם קרובי משפחה ולאחר הקבורה, המקום היה מגודר בחלקת אדמה. רק שלט קטן בלבד נותר שם, בו נכתב שם הנפטר". מסביר היו"ר.
מעתה, הערירים שנטמנו בבית הקברות באשדוד שגורלם לא שפר עליהם, ולא זכו אפילו למצבה ראויה ומכובדת, מקבלים את הכבוד הראוי להם. מדובר בכמות קברים לא מבוטלת, וכאן ביקש הרב דהן לכבד אותם כראוי. "אותם גלמודים, לא זכו אפילו לכבוד הראוי גם לאחר שנטמנו בין רגבי העפר. בהעדר מצבה, לא כיבדו המבקרים את חלקות הקברים הללו, דרכו עליהן ואף השליכו במקום זרי פרחים שהבאישו. החלטתי לשים קץ לתופעה.
צמצמנו את התקציבים לנושאים אחרים, והקצינו לנושא, סכום כסף נכבד. הקמנו מצבות על יציקות הבטון השטחיות, המציינים את מקום קבורתם של אותם גלמודים. חקקנו את השמות לכבודם של הערירים". מביע בסיפוק הרב דהן מתוך תקווה שאחרים יבואו בעקבותיו ויעניקו לנפטרים את כבודם האחרון, להם הם ראויים.
כאן מגלה הרב דהן באזננו, את התוכנית אותו יזם לאותם נפטרים שאין מי שיעלה את זיכרונם, יום זיכרון בכל שנה. הוא מוסיף את החידוש שכבר יושם בשטח: "השנה לראשונה ביום ז' באדר ערכנו יום זיכרון מיוחד לכל הנפטרים בהשתתפות עובדי החברה קדישא וציבור רחב, יחד עם הרבנים שקראו משניות ונשאו דברי תורה לזכרם ולעילוי נשמתם" .
בהוראת הרב דהן מתקיימים גם סיורים בכל שטח בית העלמין מדי יום על מנת לבדוק תקלות או חשדות באזור כולו.

מכאן עברנו למתחם אחר, אף הוא שופץ וחודש להפליא: חדר הטהרה. בביקורנו במקום מגלה הרב דהן כי כבר בימים אלו יחלו העבודות לבניית מקווה טהרה לנפטרים. "עד היום הסתפקנו בשפיכת תשעה קבין, ובקרוב נעשה את הטהרה במקוה מהודר, תחת פיקוחו של הג"ר אברהם נחמן גוטרמן שליט"א שאחראי על המקוואות בעיר". בהנחיית היו"ר מקדשים העובדים שם שמים בשמירת השבת.
"בימי שישי בשעות המאוחרות לא נקיים כאן לוויות", אומר ר' אברהם דרעי, "זאת בכדי למנוע חילול שבת, ממשתתפי הלוויה שיאלצו לשוב לביתם בשעה מאוחרת.

עוד פרוייקט מבית מדרשו של הרב דהן הוא, שיעור מיוחד אותו יזם עבור כל עובדי ומתנדבי ה''חברה קדישא'', הנמסר על ידי הרה"ג רבי יעקב רוז'ה רבה של חברה קדישא תל אביב, רב ארגון זק''א וחבר מועצת הרבנות הראשית. במהלך השיעור על כל פרטיו הרבים, מגלה הרב רוז'ה בעיות חמורות בנושא של כבוד המת. יצוין, כי בכל מקרה של ספק או בעיה המתעוררת מתייעצים בחברה קדישא תל אביב עם מרן הגאון בעל 'שבט הלוי' שליט"א.
ביציאתנו מהסיור נתקלנו בשלט ענק המעיד על השאלת ציוד לבתי האבלים. "כאן אנו מסייעים לאבל לעבור באופן קל את שבעת הימים הקשים, גמ"ח חסד של אמת בניהולו של ר' עוזי בוקובזה שיחיה משאיל את כל צרכי האבלות.
הציוד בגמ"ח כולל: ספר תורה, ארון קודש נייד, אוהלי אבלים, כסאות לאבלים, כסאות וספסלים למנחמים, מיחמים לשתייה חמה, סידורים נוסח העדות השונות, משניות ללימוד בבית האבל, חמישה חומשי תורה, ספרי תהילים, נרות נשמה שבועיים". והעלות? אצל הרב דהן לא רק שאין כאן עלות, אלא גם ובעיקר יש הרבה נשמה לסייע ולהחיות את כל צרכי הדת בעיר.
Powered by System 1 Soft
עיצוב ע"י טריגר