odot

סיור מתקן בבית העלמין

kavod_1נכנס פעם יהודי אל הסטייפלר זצ"ל וסיפר כי ברצונו לרכוש חלקה בבית העלמין, אך הוא מתלבט בשל מחירה היקר. פנה אליו הסטייפלר ואמר: "יש החושבים שאם ייטמנו לצד רב או צדיק מפורסם, הרי שגן עדן מובטח להם מראש. דע לך כי כל אחד ואחד יעמוד בפני בית דין של מעלה, ולא חשוב היכן נקבר. אם כך, עליך להשאיר את החסכונות לבניך שיוכלו להשיא את צאצאיהם". כשנענה האברך כי
הכסף הרי הולך לצדקה למוסדות התורה, השיב: "גם בצדקה יש דיני קדימה, ואם אינך גביר מופלג הרי שעליך לדאוג לילדיך תחילה"...
כש'יוקר המחיה' הינו אחד הנושאים המדוברים ביותר, עד כי קשה לחיות בהוצאות המרובות. למות, כך מתברר, זול לא פחות, ואולי יותר, אם כי לא בכל הערים. באשדוד לדוגמא, כך התרשמנו השבוע, המחיר לפחות זול יותר.
למרות שנושא פטירת האדם מן העולם לכשעצמו אינו כה נעים לשיחה, בחרנו לעסוק בו דווקא השבוע לקראת יום ז' באדר, יום פטירתו של משה רבינו ע"ה בשנת ב' אלפים תפ"ח לבריאת העולם, בו נוהגים להתענות כל בני החברה קדישא בכל אתר ואתר. בארצות המזרח השונים אף נהוגים מקדמת דנא ללמוד 'תיקון' בליל שבעה באדר.
גם כאן בעיר, כמו בכל תפוצות ישראל, יתכנסו ביום זה עשרות חברי החברה קדישא לסעודת מצוה, זכר לשביתת ה'חברה קדישא' בפטירת משה רבינו ע"ה שנתעסקו בו מלאכי השרת. ביום זה יקבעו בני החברייא, כל הנמנים עם החבורה העוסקים בגמילות חסד של אמת, יום בקשת סליחה ומחילה מן הנפטרים.

יצאנו לסיור במתחם בית העלמין עם מי שעומד בראש מערך החברה קדישא, הרב עובדיה דהן, יו"ר המועצה הדתית הבלתי נלאה שמאז שנכנס לתפקידו, כל מה שקשור לנושא הדת מקבל תנופה רבתית. ביוזמתו ובעזרתו של הרב מאיר בן סימון יועץ היו"ר, ביקש הרב דהן לשתף את קוראי "אשדוד בכותרות" בכל מה שקורה אצל העוסקים בגמילות חסד של אמת.
למעשה, אין צורך להיכנס לתחומי בית העלמין הממוקם בעורפו של רובע ג' ("שכנים שקטים" כבר אמר עליהם בעל ה'לב שמחה' זי"ע) כדי להבין שמשהו טוב עבר עליו. השינויים ניכרים כבר ממרחק. ההזנחה הממושכת שעבר על המקום במשך שנים חלפה, וניכר שמידי יום מתחוללת בשטח תמורה של ממש.
הרב דהן שאימץ את בית העלמין באופן אישי, הנחה לשפץ את המתחם כולו לבלי הכר. עובדה שהתגלתה לעינינו בסיור שערכנו עמו השבוע במתחם בית העלמין. ההשקעה הרבה ניכרת כל פינה.
מסתבר, שגם אם ה'דיירים' אינם מסוגלים להתלונן על תנאי המגורים הבלתי נוחים, יש מי שדואג להם.
ראשית, המקום זכה לשילוט מאיר עיניים לכל ארכו ורחבו. השלטים מתנוססים מעל כל שערי בית העלמין. מעל בית העלמין עצמו שזכה לשילוט ענק שיכול להיראות גם ממעוף הציפור. "עד כה היו שלא ידעו כלל היכן בית העלמין", אומר הרב דהן, "אך כעת אי אפשר להחמיץ את המקום". ובכלל – שילוט מקיף הוצב בכל החלקות, דבר שהופך את ההתמצאות בשטח לפשוטה וקלה (ובקרוב: החידוש המפתיע - ראה מסגרת).

כבר בפתח בית העלמין בולט המבנה החדש, רחב ידיים, נקי ומטופח. "את המבנה הקמנו בתרומת נדיב יקר בשם אלבר, ומאז משתמשים בו יום יום לסעודות אבלים" אומר הרב דהן אשר מסביר את הצורך החשוב בשיפוצים הכלליים שעברו על המקום.
"משפחות באות לכאן ללוות את יקיריהן למנוחה אחרונה. ההרגשה טעונה, וקשה לשאת את הכאב, מה שחשוב מבחינתנו הוא לייצר אוירה נעימה. כשהמקום נקי ומצוחצח, התחושה היא שונה", אומר יועץ היו"ר הרב מאיר בן סימון שמרחיב כי "הנחייתו של היו"ר הרב דהן לכלל העובדים היא לכבד את כל מי שפוקד את המקום בשעתו הקשה. מדובר במשפחות עם סף רגש גבוה ביותר. "תרגישו שהיום זהו היום הראשון שלכם בעבודה" אומר לנו הרב דהן תמיד", דברי בן סימון.
נכנסנו לרחבת בית ההלוויות, שם מוקמת סככה חדשה, כאשר הרחבה סומנה בשילוט מאיר עיניים ובסימני הפרדה בולטים לעין המיועדים לכוהנים. השלטים הזוהרים, דוגמתם לא תראו בשום מקום אחר, מסייעים לפוקדים את המקום לזהות את קברי יקיריהם.
גם חדר הטהרה שופץ מהמסד ועד הטפחות, אם כי המילה האחרונה טרם נאמרה. הרב דהן פותח בפנינו את החדר המשופץ, שם גילינו את המקוה החדש לנפטרים שבנייתו נמצאת בשלבי סיום. "בתקופה הקרובה ייפתח מקווה טהרה חדש לנפטרים. ואם עד היום הסתפקנו במזיגת תשעה קבין, הרי בקרוב נעשה את הטהרה במקוה מהודר שנבנה על פי כל החומרות ההלכתיות".

kavod_2צעדנו במשעולי בית החיים עצמו, בו ניכרות עבודות הניקיון היסודיות. ניכר כי המקום עבר שיפוץ, כאשר נבנו קירות חדשים, הוקמו סככות צל, ערוגות פרחים צבעוניים נשתלו בכל פינה, הוקמו כיורים לנטילת ידיים, וגם כעת במהלך הסיור המודרך פגשנו מספר עובדי ניקיון שעסוקים בהרמת כל בדל סיגריה והנחתם במקומם – במאות הפחים שהותקנו אף הם לאורך כל בית העלמין. שיפוץ שטח בית העלמין ניכר כי תוכנן בקפידה רבה, צמחיות נשתלו בפינות ושטחים רבים אף כוסו בדשא לאורך כל השדרה.
מתי הוקם בית העלמין? ביקשנו להתמקד בחלק ההיסטורי שבו. "בסביבות שנת תשי"א נפתחה החלקה הראשונה, והנפטרים הראשונים נטמנו בגבעה בחלקו הפנימי בצד מזרח של בית העלמין" אומר ר' אבי דרעי, מי ששבילי בית העלמין נהירים לו היטב מתוקף תפקידו כמתחזק החברה קדישא במשך עשרות שנים.
קרוב לעשרים ושש אלף נפטרים נטמנו כאן בבית העלמין במשך השנים, אך הרב דהן דואג דווקא לאלו שאין מי שידאג להם: "לא מזמן סיימנו עבודות שיפוץ לבניית קברים לנפטרים ערירים. מדובר באנשים גלמודים שאין להם קרובי משפחה ולאחר הקבורה, המקום היה מגודר בחלקת אדמה. רק שלט קטן בלבד נותר שם, בו נכתב שם הנפטר". מסביר הרב דהן.
אבל לא עוד. מעתה, הערירים שנטמנו בבית הקברות באשדוד שגורלם לא שפר עליהם, מקבלים את הכבוד הראוי להם. "אותם גלמודים, לא זכו אפילו לכבוד הראוי גם לאחר שנטמנו בין רגבי העפר. בהיעדר מצבה, לא כיבדו המבקרים את חלקות הקברים הללו, דרכו עליהן ואף השליכו במקום זרי פרחים שהבאישו. החלטתי לשים קץ לתופעה. צמצמנו את התקציבים לנושאים אחרים, והקצינו לנושא סכום כסף נכבד. הקמנו מצבות על יציקות הבטון המציינים את מקום קבורתם של אותם גלמודים".
הרב דהן חושף גם את התוכנית שאותה יזם למען אותם נפטרים שאין מי שיעלה את זיכרונם: "השנה ביום ז' באדר ייערך יום זיכרון מיוחד לכל הנפטרים הללו, בהשתתפות עובדי החברה קדישא וציבור רחב, יחד עם הרבנים שיקראו משניות שיישאו דברי תורה לזכרם ולעילוי נשמתם".

אחד האתגרים הקשים איתם מתמודד הרב דהן היא ההתאמה לכל העדות השונות הטומנים את יקיריהם בבית העלמין. "טמונים כאן נפטרים ממגזרים שונים ומעורבים. בראש ובראשונה חלקת החרדים שומרי השבת, אך יש גם חלקה לאלו שאינם כאלו. ישנן גם חלקות לשאינם יהודים (כפי שקיים בעיר גם בית קברות מיוחד לקראים, מהיחידים בארץ), וגם אותם יש לכבד בכל הכבוד המתבקש, גם כדי שלא יתחלל כבוד שמים, ובנוסף כדי לשמור על כבודו של הנפטר היהודי", אומר הרב דהן, ומספר על תופעה של משפחות שמבקשות לקבור במקום שאינו ראוי להם ולנפטרים שמסביב.
"אנו עושים כל מאמץ כדי לכבד כל מגזר. לא אחת בדלית ברירה נבנית מחיצת בטון (בעלות גבוהה במיוחד) במעבה האדמה כדי לכבד את הנפטר", מגלה היו"ר ומוסיף כי מי שמנחה את פרטי ההלכות בבית העלמין הינו הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ שליט"א מרבני רובע ג', אשר נחשב בין השאר כמומחה לבירור יהדות בקרב עולי ברית המועצות.
חלקת 'חרדים – שומרי שבת' נפתחה לפני תקופה קצרה בלבד, והמקום כבר מלא ברובו. "חלקה זו נשמרת בקפידה רבה. כדי להיטמן בו, יש להביא אישור מיוחד מאחד משלושת הרבנים: הגרש"ד גרוס, הגר"י אברג'ל והגר"מ כהן. אחרת לא נוכל להתחיל במלאכת החפירה כלל" אומר הרב דהן.
האם ישנן הנחיות מיוחדות בעת שפותחים חלקה חדשה? "אכן", עונה ר' אבי דרעי ומספר על קידוש חלקת החרדים שנעשתה חמש שנים אחורנית. "הבאנו מנין אברכים וכפי המובא בספרים הק' הקפנו את המקום המגודר שבעה הקפות, תקענו בשופרות ואמרנו מזמורי תהלים".

בשנת הקמתו של בית העלמין השתרע שטחו על פני שטח מצומצם.
מאוחר יותר הרחיבה המועה"ד וצירפה שטחים חקלאיים צמודים בהם הכשירה חלקות קבורה, בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים.
מדובר בצעד חיוני, בעיר בה נטמנים מידי שנה למעלה מ 1200- נפטרים, אך היו"ר הרב דהן אינו מסתפק בכך. "הכשרנו כאן לאחרונה חלקות חדשות, שתוכלנה לקלוט עוד מאות מקומות קבורה שיספיקו עד לשנת תשפ"א, כמובן יחד עם התפילה שנזכה לתחיית המתים על ידי ביאת משיח צדקינו" נשמע חזונו של היו"ר, חזון עובדיה, עד לעשור הבא.
בהנחיית היו"ר מקדשים העובדים שם שמים בשמירת השבת. "בימי שישי בשעות המאוחרות לא נקיים כאן לוויות בשום אופן", אומר הרב דהן, "זאת בכדי למנוע חילול שבת, מצד משתתפי הלוויה שיאלצו לשוב לביתם בשעה מאוחרת". הוא מספר על נפטר שהובא מארה"ב לאשדוד, אולם בחברה קדישא הציבו תנאי קודם למעשה: הנפטר יקבר לפני שבת, בתנאי שהמשפחה הנרחבת לא תשתתף בקבורה. "הם כעסו, אך לאחר מכן הסכימו שהיה זה המעשה הנכון. הבהרנו להם שכבודו של הנפטר אינו שווה אם השבת תחולל בגללו. בסופו של דבר אנו היינו כאן עד כמה דקות לפני שבת, אך המשפחה עצמה לא השתתפה".
דגש מיוחד מושם על התנהלותם של עובדי החברה קדישא.
העובדים זוכים לשיעורים מיוחדים הנמסרים על ידי הרה"ג רבי יעקב רוז'ה רבה של חברה קדישא תל אביב, רב ארגון זק''א וחבר מועצת הרבנות הראשית. במהלך השיעור על כל פרטיו הרבים, מגלה הרב רוז'ה בעיות חמורות בנושא של כבוד המת. יצוין, כי בכל מקרה של ספק או בעיה המתעוררת מתייעצים בחברה קדישא תל אביב עם מרן הגאון בעל 'שבט הלוי' שליט"א.

בתוככי בית העלמין הגענו למתחם גניזה, חידוש מקורי בפני עצמו. מדובר במתחם חדש, כמותו לא קיים בכל הארץ. מבנה גדול ומרווח לקליטת כמויות הגניזה של תושבי העיר. "המבנה הקבוע מזה שנים, מעבר למיקום הקטן יחסית, לא סיפק את הצרכים הגדלים והולכים", אומר הרב דהן שמספר על דברי גניזה שהתגוללו מתחת לסככה הישנה וסבלו מביזיון. מעבר לכך, היו כאלו שנהגו לחטט בשקי הגניזה על מנת למצוא בהם מציאות, כאשר בכך הם גרמו לדברי הגניזה להתגלגל כדומן על פני שטח בית העלמין. אבל לא עוד. במחלקת הגניזה בראשותו של הרב חיים בן חמו עשו לכך סוף.
המבנה המרשים שהוקם בידי הרב דהן הוא בעצם מכולה ענקית המיועדת לגניזה. בפנים ניצבים פחים ענקיים ובתוכם שקים, לתוכם מוכנסים שקיות הגניזה דרך פתחי-חלון קטנים שהוכנו במיוחד לשם כך. על ביתן הגניזה נקבעו שלטים זוהרים בהם מתפרסמות "הנחיות לגבי מתן הגניזה", ושלט נוסף המורה על גניזת כתבי סת''ם, עבורם מוצבת כספת מיוחדת לגניזה, על מנת שלא יגיעו לגורמים לא רצויים שעוסקים במכירת דברי סת"ם מזוייפים. סביב המבנה הוצבו גם מצלמות המתעדות את המקום עשרים וארבע שעות ביממה.
אחת לשנה, מספר לנו ר' אבי דרעי, מתקיים מעמד נרגש של קבורת ספרי תורה תפילין ומזוזות מאתר הגניזה במעמד מארי דאתרא: הגר''י שיינין והגר''ח פינטו שליט"א, ועמם יו''ר המועה''ד הרב דהן. במעמד זה מונחים ספרי תורה ופרשיות של תפילין ומזוזות שנפסלו והם נטמנים בכדי חרס כמבואר בהלכה, בסמוך לקברי תלמידי חכמים.

kavod_3חזרנו לסייר והגענו לציוניהם של צדיקים וגדולים מפורסמים: הצדיק רבי משה אהרן פינטו זצ"ל מגדולי הצדיקים במרוקו (אביו של להבלחט"א הגר"ח פינטו רב העיר), הגאון רבי סעדיה אריבי זצ"ל מחשובי רבני העיר וממניחי יסודות הטהרה בעיר, הגאון רבי ישראל אליזרע זצ"ל רב העיר. בציוניהם של הצדיקים נעמד הרב דהן ונזכר בערגה בדמויותיהם של הצדיקים. כשדמעות בעיניו מגולל היו"ר את פעולותיהם של הרבנים לחיזוק הדת בעיר.
מה המחיר לחפצים להיטמן בחלקה בסמוך לאותם צדיקים קדושים? התעניינו. "בניגוד למה שקורה בירושלים ובבני ברק וכדומה, בבית העלמין באשדוד תעריף דמי הקבורה מסודר בחוק, ולא ניתן לדרוש עבור חלקה כזו או אחרת תעריף גבוה יותר. בכל מקום ובכל פינה המחיר שווה: 5271 ₪ לחלקה. ישנן ערים (דוגמת הרצליה, כפר סבא, רעננה, ראשון לציון ועוד) שהמחיר עומד על פי שתיים ושלוש, אך הדבר לא תלוי בנו. התעריפים נקבעו במשרד הפנים".
בהמשך הסיור הגענו לאנדרטות ייחודיות, "עשרות קהילות יהודיות מיקמו בבית העלמין את מצבות הזיכרון לקהילות שנכחדו בשואה האיומה באירופה". כאן גם עברנו בחלקות מיוחדות להורים שכולים, ילדים, וקבוצות אוכלוסייה ייחודיות. בית העלמין נתקדש גם בדמם של חיילי צה"ל שנהרגו על קידוש השם. בחלקה צבאית מיוחדת נטמנים הקדושים שמסרו חייהם.
יצאנו מהמתחם, נטלנו ידיים, וביציאה אנו מגלים שלט ענק המעיד על השאלת ציוד לבתי האבלים. "כאן אנו מסייעים לאבל לעבור באופן קל את שבעת הימים הקשים, גמ"ח חסד של אמת משאיל את כל צרכי האבלות. הציוד בגמ"ח כולל: ספר תורה, ארון קודש נייד, כסאות לאבלים, כסאות וספסלים למנחמים, מיחמים לשתייה חמה, סידורים נוסח העדות השונות, משניות ללימוד בבית האבל, חמישה חומשי תורה, ספרי תהילים, נרות נשמה שבועיים". למען הסר ספק מובהר על גבי השלט כי הציוד ניתן בחינם.
"התופעה המוכרת שבה יש מי שמנצל את שעתה הקשה של המשפחה על מנת לעשות עליה הון, לא תיראה באשדוד", מצהיר הרב דהן כששוב מתברר כי הוא לוקח את הכל, אבל הכל, בחשבון.
ינצלו את המשפחה בשעתה הקשה", אומר הרב דהן בקרוב: סניפמידע - מיפוי ממוחשב מיזם ייחודי של הרב דהן: מערכת ממוחשבת תספק מידע עדכני על כל הקברים חידוש מפתיע התגלה לעינינו במהלך הסיור. בכניסה לבית העלמין הוקמה סככה חדשה מוגנת לגשם ולצל.
"כאן תוצב בשבועות הקרובים 'סניפמידע' מערכת ממוחשבת שתספק שירות לכל הפוקדים את המקום".
מדובר בחידוש ייחודי מסוגו, שכן מתוך 26,000 נפטרים לא קל לאתר חלקה, ומעתה בהקשת שם או תאריך, יקבל המבקש את כל המידע הדרוש לו.
המערכת תשולב במידע גיאוגרפי שיאפשר לאחר איתור כתובת הקבר, גם הצגת מפה מדויקת של בית הקברות ומיקום הקבר בו, כמו גם קבלת מסלול הליכה. המערכת תאפשר גם לסייר באופן גרפי במפה הממוחשבת של בית העלמין, להצביע באמצעות הסמן על קבר, ולקבל את הפרטים אודות הנפטר הטמון בו.
במערכת המידע יינתנו גם שירותים נוספים, כגון הדלקת נר נשמה לזכר הנפטר, מועדי אזכרה, הוספת מסמכים אודות נפטר, הוספת תצלום של נפטר, הוספת תצלום של קבר, ועוד.
Powered by System 1 Soft
עיצוב ע"י טריגר