odot

ביקור לכבוד החג

mergi_bairימי חג הפסח הינם ימים עמוסי פעילות בכל מועצה דתית באשר היא, ובפרט כשמדובר בעיר מרובת תושבים כאשדוד, הפעילות רוחשת בכל פינה. הגעלת כלים, הסדרת מכירת החמץ, חלוקת 'קמחא דפסחא', הכשרה ופיקוח על המטבחים הציבוריים ועל אולמות השמחה בעיר, כשבתווך הוציאה המועצה"ד חוברת מיוחדת בה מוצגים לתושבי העיר כל שירותי הדת הניתנים על ידי המועצה ומגוון האפשרויות לקבלן. בין לבין, הפעילות השגרתית במועצה ממשיכה להתקיים בכל יום רגיל: רישומי נישואין, עריכת הלוויות, בדיקות תפילין ומזוזות והסדרת ענייני הגניזה בעיר.
לרגל חג הפסח, כמה ימים לפני התקדש החד בעוד אנשי המועצה"ד בשיא פעילותם, הגיע לביקור בבניין המועצה אורח רם דרג, מי שהוא בעצם הממונה על ענייני הדת בארץ מטעם הממשלה, ומשכך המועצה הדתית כפופה לסמכותו, הלא הוא שר הדתות, ר' יעקב מרגי.
השר מרגי, אליו נלוו עוזריו הבכירים ובראשם ר' נסים אסקלסי, הגיעו לעיר למה שהוגדר כ'ביקור עבודה' במטרה לספק מענה
לנושאים שהועלו בידי המועה"ד לאחרונה. הביקור נפתח בפגישה שנערכה בלשכת ר"ע אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, ובה השתתף גם יו"ר סיעת ש"ס בעיר ומ"מ רה"ע, הרב עמרם כנפו. ראש העיר הביע את שביעות רצונו מתפקוד שירותי הדת בעיר כשהדבר בא לידי ביטוי בעיקר בהקמת מקוואות נוספים בעיר וכן בטיפוח בית העלמין. בהמשך דנו שר הדתות ורה"ע בדרישה שהועלתה להסדיר מינוי של רבני שכונות נוספים.
בהמשך, הגיעו השר ופמלייתו לבניין המועצה"ד באזור ב' בעיר.
הבניין שבאחרונה עבר שיפוץ נרחב כיאה למבנה המשרת את צורכי הדת של עיר בת רבע מיליון תושבים, מאיר פנים לבאים בשעריו. אריחי שיש מהודרים מעטרים את קירותיו ומשרדי מערכת הכשרות לצד לשכותיהם של הרבנים הראשיים שוכנים בו בהדר. השר שהתקבל בחמימות רבה על ידי אנשי המועצה"ד בראשם היו"ר הרב עובדיה דהן, סייר בבניין, כאשר האורח התרשם בעיקר מכך שהבניין שינה את פניו בהשקעה רבתית, כשהושם דגש מיוחד על כך שהבניין יעוצב במראה ידידותי למבקרים הרבים.
השר פקד את מקום מושבם של הרבנים הראשיים. רב העיר הגאון רבי יוסף שיינין שליט"א קיבל את האורח בלשכתו, השר התרשם מהיקף פעילות הדת הנערכת בעיר והתוודע לצרכים הגדלים והולכים. "אין הקומץ משביע את הארי", אמר הגר"י שיינין לשר, "קיים צמא לשמוע ולקבל דברי תורה גם בקרב הקהלים בעיר שאינם נמנים על ציבור שומרי התורה, הסביר הרב לשר שהתעניין בפרטי הפעילות העניפה.
אחר נועד עם רב העיר הגר"ח פינטו בלשכתו. הרב הרעיף שבחים על פעילות יו"ר המועה"ד וציין את הפעולות שנעשו לקראת חג הפסח. בסיום העניק לאורח את ספרו 'נטפי חיים' וברכו כי יזכה לנשיאת חן, ובכל אשר יפנה ישכיל ויצליח. רב העיר הוסיף, כי הוא מתרשם מהפעילות הנעשית ע"י השר בעיקר בערי השדה וברכו כי ילך מחיל אל חיל.
משם המשיך השר כשהוא מלווה בידי יו"ר המןעה"ד הרב עובדיה דהן והרב מאיר בו סימון יועץ ליו"ר המועצה"ד, למשרדי מערכת הכשרות. משם פועלים רבני המחלקה יחד עם עשרות משגיחי הכשרות, מכוונים ומורים לבעלי המסעדות, החנויות, מפעלי היצור, ואולמות השמחה והאירועים שבעיר את נהלי הכשרות המחמירים, ומפקחים בשבע עיניים על מימושם.
באולם הכינוסים של המועצה הוכנה לכבוד השר ארוחה חגיגית, בהשתתפות חברי המועצה הדתית, רבני המחלקות, משגיחי הכשרות ואישי ציבור.
יו"ר המועה"ד הרב עובדיה דהן סקר את השירותים שניתנו בידי המועה"ד לקראת החג כאשר בין השאר נפרסו עמדות של 'מכירת חמץ' בכל רחבי העיר כשהאברכים שאיישו את העמדות – כך גילה - הונחו לספק מידע והכוונה בכל נושאי הדת ולא דווקא בתחום מכירת החמץ. כן זכו תושבי העיר לעמדות של הגעלת כלים חינם, חולקו מאות סלי 'קמחא דפסחא' וכן חולקו ספרי הלכה לקראת החג. אחר נשאו דברים רבני העיר הגר"י שינין והגר"ח פינטו שבירכו את השר על המהפך שחולל בתחום שירותי הדת, דבר אשר בא לידי ביטוי בשיפור השירותים והרחבתם בכל ערי הארץ.
שר הדתות, הרב יעקב מרגי, הביע מצידו תחושה של התפעמות מרמת השירותים הניתנים בידי המוע"ד באשדוד ואשר עליה מנצח בכשרון רב יו"ר המועה"ד הרב עובדיה דהן. "זכיתם להקריב את שירותי הדת לכל הקהלים, גם הרחוקים, דבר שאותו אפשר לראות בהיקפי השירותים דווקא ברבעים הכלליים. משום כך המועה"ד באשדוד אמורה לשמש כמודל לחיקוי ליתר המועצות", אמר השר.
הוא הזכיר כי בתקופה האחרונה זכה להשתתף במספר מעמדים של הנחת אבן הפינה וחנוכת הבית למספר מקוואות באיזור והדבר מלמד על כך שהדרישה לשירותי הדת נמצאת בעליה גם במקומות בהם בעבר לא היה כל ביקוש לכך.
כן נשאו דברי ברכה מ"מ רה"ע הרב עמרם כנפו (שהוגדר בפי יו"ר המועה"ד "נציג המועצה בעיריה" בשל העזרה הרבה שהוא מושיט לפעילותה) ורב מח' הכשרות הרה"ג ר' אליהו סוויסה. בסיום הוענקה לשר האורח תשורה נאה, שעון קיר במרכזו תמונה של השר חונך את אחד המקוואות בטקס שנערך בעיר לפני חודשים ספורים, כמו כן העניק עוזר יו"ר המועה"ד הרב מאיר בן סימון תשורה מיוחדת ליו"ר המועה"ד הרב עובדיה דהן בשם עובדי המועה"ד והגזבר הרב מרדכי חסיד.

יחודיותה של אשדוד ע"פ דברי השר:

- כאורח לרגע בעיר הרביעית בגודלה בישראל וודאי נחשפת להיקף הפעילות המתקיימת בעיר בנושאי דת בקרב כל שכבות האוכלוסייה...
"אכן, לא רק שהעיר היא הרביעית בגודלה מבחינת מספר בתי האב הדרים בה, אלא שהיא מיוחדת במינה בשל מארג התושבים הייחודי לעיר: חרדים וחילוניים, וותיקים לצד עולים מארצות שונות ומנטליות שונה. גם בקרב הציבור החרדי נמצא כאן את כל הרבדים המצויים בחברה החרדית בארץ: ספרדים ואשכנזים, חסידים וליטאים.
אני יודע כי אין זה דבר קל להלוך כנגד רוחו של כל אחד ואחד. תפקידה של המועצה הדתית לספק את צורכי הדת של כל הקהילות כולם ושל ציבורים שונים ובעלי רקע שונה. כל אחד ודרישותיו, כל ציבור ודגשיו, אך אני יודע כי הרב עובדיה דהן היושב כאן לצידי מצליח בחוכמה רבה להשביע את רצון כולם".
- מהיכרות עם הרב עובדיה דהן אני יודע כי במגירתו מונחות עוד תוכניות רבות שביצוען נדחה עקב מחסור במשאבים, חזקה על הרב עובדיה דהן כי במשך השנים הבאות המצפות לו בתפקידו יתמיד בביצוע התוכניות על אף שקופת המועצה אינה עשירה במשאבים. כיצד בדעת משרד הדתות לסייע בעדו במהלך הקדנציה הנוכחית?
"אני, כשר הדתות, עושה הכול בכדי לסייע לו להגשים את תוכניותיו. אני מודע למגבלות התקציב ומן הצד השני, אני מבין כי עיר כאשדוד זקוקה להרבה יותר מכל עיר אחרת. אני עובד בשיתוף פעולה מתמיד עם הרב עובדיה דהן ויחד אנו עמלים למצוא את המקורות לכל דבר. ככלל, תקציב המשרד למועצות הדתיות הינו 'תקציב קשיח', אולם אנו משתדלים להתגמש ולמצוא את הסעיפים השונים בהם אוכל להיות לו לעזר ולהיות שותף לפעילותו הברוכה".
- כמו מה למשל?
"אחד הדברים להם נצטרך לתת מענה בקרוב הוא נושא שטחי קבורה ועתודות שטח לבית העלמין. מינוי רבני שכונות אף היא סוגיה העומדת על הפרק ונקווה להגיע בה לסיכומים חיוביים בקרוב, הפעילות שהרב עובדיה דהן עושה כאן, תימשך עוד שנים רבות, לתועלת תושבי העיר ולרווחתם, כשצוות משרדי מונחה להיות לו לעזר בכל מה שאפשר". - תודה רבה.

Powered by System 1 Soft
עיצוב ע"י טריגר