odot

פרשת בהעלותך, למה נשמה ירדה לעולם.


וּבִמְקוֹם, אֲשֶׁר יִשְׁכָּן-שָׁם הֶעָנָן--שָׁם יַחֲנוּ, בְּנֵי יִשְׂרָאֵל"
מסעם של ישראל במדבר סיני אל עבר ארץ ישראל - הוא למעשה המסע הרוחני האישי של כל יהודי בחייו הפרטיים, מסע התיקון והשיבה של נשמתו אל מקור האמת, אל המקום הטהור והנקי, אשר ממנו ירדה אל העולם.

אדם הרוצה לגלות את האמת על החיים ולבחור בדרך התיקון, צריך לרצות להתנתק מן השעבוד אל החומר, ולרצות להבין את הסיבה שלשמה נולד לעולם.
מרגע שירצה לחפש את הדרך אל האמת, ויפנה אל הקב"ה לבקש את עזרתו, הוא יתחיל לחוש בחייו בניסיונות ובחוויות רוחניות חדשות רבות.

המסע הרוחני מהותו לגבור על הנפש הבהמית, ולהפוך כל תאווה מכוח משעבד וממכר, למהות חדשה של קדושה – לצקת רוחניות בכל מחשבה, בכל דיבור ובכל מעשה, ולהקדיש בכך לקב"ה כל ייצר ותאווה חומריים.

כל שעל האדם לעשות הוא להחליט לתקן את עצמו ולגבור על ייצרו הרע, תוך שהוא זונח את מנהגיו המקולקלים, ומסגל לעצמו ההנהגות חיים חדשות.
ההוראות להצליח במסע נמצאות בהישג יד לכל דורש, הן ניתנו בגלוי לכל עם ישראל בהר סיני, כתדרוך לפני היציאה לדרך.
הנוסחה היחידה המבטיחה את ההצלחה במסע, היא קיום ההוראות במדויק והשמירה עליהן - אלו הן למעשה הנהגות התורה וקיומן של המצוות.
כָּל-יְמֵי, אֲשֶׁר יִשְׁכֹּן הֶעָנָן עַל-הַמִּשְׁכָּן יַחֲנוּ"
"הֶעָנָן" – אלו הם הקשיים והניסיונות והמניעות בחייו של היהודי, המנסים לעקב אותו במסע התשובה הרוחני, ומהווים עבורו את כוח התנגדות.

"בְּהַאֲרִיךְ הֶעָנָן עַל-הַמִּשְׁכָּן לִשְׁכֹּן עָלָיו, יַחֲנוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל, וְלֹא יִסָּעוּ; וּבְהֵעָלֹתוֹ, יִסָּעוּ."
דווקא במקום בו קשה לאדם ביותר, וייצרו הרע גובר ומקשה עליו, שם חבויה צמיחתו הרוחנית הגדולה ביותר. במידה ויצליח לגבור על המניעות וההתנגדויות וכן יעמוד בניסיונות באותה הנקודה, יוכל להתקדם במסע.

אז יעלה הענן מעל המשכן (מעל ליבו), והוא יוכל שוב לראות בבהירות את המשך מסלול חייו, ולהתקדם במסע אל התחנה הבאה ("וּבְהֵעָלֹתוֹ, יִסָּעוּ").
אולם, כל עוד האדם יבחר שלא לגבר על הקושי, לא לעשות תשובה ולא לתקן, תנצח אותו הבהמיות שבו, והוא לא יוכל להסיר את הענן מעל ליבו, ולא יתקדם במסע (וְלֹא יִסָּעוּ).

"עַל-פִּי ה' יַחֲנוּ, וְעַל-פִּי ה' יִסָּעוּ: אֶת-מִשְׁמֶרֶת ה' שָׁמָרוּ ..."
הקב"ה שולח לאדם את ניסיונותיו בהתאם לדרגתו הרוחנית, למעשיו ורצונו להתקדם. בכל תחנה ובכל ניסיון בנוי היצר הרע כך שיהיה חזק מן האדם, ועל כן הדרך היחידה לגבור עליו, היא רק ע"י קיום התורה והמצוות - "וְעַל-פִּי ה' יִסָּעוּ ".

"וּבְהַאֲרִיךְ הֶעָנָן עַל-הַמִּשְׁכָּן, יָמִים רַבִּים ... וְלֹא יִסָּעוּ."
ללב האדם יש את יכולת הבחירה החופשית, וביכולתו להימשך אחר נפשו הבהמית ותאוות החומר, לא לרצות לתקן ולגרום בכך כי המסע יתארך או אפילו ייעצר.

"וְיֵשׁ אֲשֶׁר-יִהְיֶה הֶעָנָן, מֵעֶרֶב עַד-בֹּקֶר, וְנַעֲלָה הֶעָנָן בַּבֹּקֶר, וְנָסָעוּ"
אולם האדם יכול גם לבחור להתקדם מהר יותר, בכך שבוחר לכוון את ליבו אחר נשמתו האלוקית, מבין מיד איכן טעה, ולוקח על עצמו תיקון ותשובה.

מיד שעושה את התיקון הנדרש, הקב"ה מסיר ממנו את המניעות "מֵעֶרֶב עַד-בֹּקֶר - וְנַעֲלָה הֶעָנָן", והאדם יכול להתקדם בשמחה אל השלב הבא במסע חייו.

זו למעשה דרך ההנהגה האלוקית בעולם, וידו המכוונת של הקב"ה.
נשמתו של האדם הורדה, שלא ברצונה, אל גוף חומרי, המלא בתאוות ויצרים, והורחקה ממקור האמת ומכס הכבוד.
הדרך היחידה לשוב היא יציאה למסע של תיקון ותשובה, תוך שתעמוד בו הנשמה בהצלחה בניסיונות ובפיתויים של עולם החומר.

לא ניתן לעשות את המסע ללא הכוונה, ועל כן צריכה הנשמה לצאת אל המסע, ולקחת עמה גם את ספר הוראות הבורא (תורת משה), אשר בו כל מצויים כל ההנחיות כיצד לעבור את המסע בשלום, ולגבור על האויב - היצר הרע ותחבולותיו.

כך תוכל הנשמה לסיים את המסע בכבוד, לשוב חזרה לבסוף אל בוראה, ולקבל את כל השפע השמור לה בעולם העליון.

תגובות 

 
0 #1 אברהם 2012-06-07 06:43
דבר התורה, הועבר ע"י הרב דני פרץ - מחלקת הכשרות.
ציטוט
 
Powered by System 1 Soft
עיצוב ע"י טריגר